הפשרת קרקעות חקלאיות למגורים: המתח שבין החקלאות לדיור

הפשרה של קרקעות חקלאיות למגורים מהווה צעד חשוב וקריטי לפיתוח ישובים שעתודות הקרקע שלהן אוזלות. עם זאת, חקלאים רבים מתלוננים כי גוזלים מהם את הקרקע מה שגורם לקונפליקט בין ענף החקלאות לענף הבנייה. שאלנו את יזמית הנדל”ן הדר ברוקנשטיין מה היא חושבת על הנושא.

במדינת ישראל יש צמא גדול לקרקע לבנייה, שלעיתים מסופק באמצעות הפשרתן של קרקעות חקלאיות, בעיקר ליד ערים וישובים שלא נותר להן קרקעות לבנייה. עובדה זו גורמת לא פעם למתח בין החקלאים אשר רואים בקרקע כמקור פרנסתם לבין הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (הותמ”ל).

לטענת החקלאים, הקרקע נגזלת מהם ללא שיקול דעת ומובילה להכחדה של תחום החקלאות בארץ, אך לטענת ההותמ”ל במקרים רבים הקרקעות כבר אינן משמשות לחקלאות ונעשית עליהן הסבה לנחלות, לעיתים לא חוקיות, ושימוש מסחרי כמו צימרים למשל.

שאלנו את משווקת הנדל”ן, הדר ברוקנשטיין, האם לדעתה אכן יש צורך בהפשרה של הקרקעות החקלאיות על מנת להסב אותן למטרות בניית דיור. “אני מאמינה כי כל מקרה צריך להיבחן לגופו, אם לחקלאים ישנה טענה מוצדקת ניתן כמובן לגשר על הפער ולמצוא פשרה”, אמרה ברוקנשטיין והרחיבה, “עם זאת, קיימים ישובים בהם ישנה מצוקת דיור שאזלו להן עתודות הקרקע והסבה של קרקעות מנהל חקלאיות הינה הדרך היחידה להרחבת הישוב”.

כאשר מסתכלים מהצד, כמעט באופן אוטומטי, אנו רוצים לעמוד לצד החקלאים ולשמוע את זעקתם, אך כאשר מסתכלים על מקרים מסוימים מבינים כי במקרים רבים טענותיהם פשוט אינן נכונות. באזור השרון ושפלת החוף למשל, בישובים חקלאיים לשעבר, כמעט ולא ניתן למצוא חקלאות.

“אחת מהבעיות העיקריות הינה שאף גוף ממשלתי לא ערך בדיקה מקיפה בנושא ולא הציב קריטריונים”, אמרה הדר ברוקנשטיין, “לא נערכו בדיקות על מנת לדעת מה השימוש שנעשה באותן קרקעות והאם קיימת כדאיות כלכלית למדינה בשמירתן כחקלאיות”.

ברוקנשטיין אינה טועה. האם למעשה המדינה צריכה לשמר קרקעות חקלאיות גם כאשר הן נמצאות בליבן של אזורים אורבניים מתפתחים שעתודות הקרקע שלהן הולכות ואוזלות. מדובר בנושא חשוב שהממשלה שמרה לגביו דום אלחוט. “על מנת למצוא את האיזון בין צורכו של הציבור לזעקת החקלאים, עלינו לערוך בדיקה מקיפה ועניינית”, אמרה הדר ברוקנשטיין.

בסופו של דבר על המדינה לנהל שיח ענייני שמערב את כלל משרדי הממשלה הקשורים וגם את החקלאים עצמם, זאת על מנת למצוא את הפתרון המתאים ביותר שיסיים את הקונפליקט.

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *